Raz, dwa, cztery, dwanaście. Cóż to dziś się dzieje?
Zegary biją północ, a tu kogut pieje,
Jest kogut. Jaki wielki! Grzebień ma jak grzywę
I pióra szmaragdowe, ostrogi prawdziwe.
Zapiał przed samym domem. Trzeba z tym się zgodzić:
Lepiej jeździć kogutem niż piechotą chodzić.
Magiczny symbol koguta pojawia się w kulturze polskiej bardzo często. Spotykamy go w wierszach, legendach, na dachach, w wielkanocnym koszyczku, na łowickich wycinankach a nawet pod łóżkiem nowożeńców (?!). O tak, tak. ludowe tradycje nie znają granic. Ale co ten kogut robił pod łóżkiem nowożeńców?
Jak wiemy pożycie w kurniku raczej nie ustaje, w związku z czym kogut jest często utożsamiany z erotyzmem. Kogut po łóżkiem nowożeńców miał zadbać o pożycie małżeńskie i płodność. Na przyjęciach weselnych, może już coraz mniej, ale nadal podawany jest obowiązkowo rosół, ale nie każdy wie, że w dawnych czasach wierzono, iż posiada on specjalne właściwości wzmacniające potencję! W polskich wioskach częstym zwyczajem był spacer młodych chłopców w Niedziele Palmową po wsi z kogutem ubranym w kolorowe wstążki, śpiewając piosenki dla swoich wybranek.
Już w Starożytnej Grecji wierzono, że kogut był symbolem świtu, zaczynającego się poranka oraz męskości. Jak opowiada jestem z mitów, w koguta został zamieniony młodzieniec imieniem Alectryon. Miał on pomagać w ukryciu romansu pomiędzy bogiem wojny Aresem i boginią Afrodytą, która była żoną Hefajstosa. Zadaniem Alectryona, było budzenie kochanków przed wschodem słońca, aby mogli się rozejść, aby nikt nie odkrył ich sekretu. Niestety pewnego poranka Alectryon zaspał i parę zastał dzień i rozgniewany Hefajstos... Jako karę za niedotrzymanie służby, Ares zamienił Alectryona w koguta. i tym oto sposobem kogut został symbolem świtu, zaczynającego się poranka a także dumy męskiej.
W kulturze Żydowskiej kogut był również stanowił element zaślubin, utożsamiany jako symbol płodności i licznego potomstwa. W starożytnym Rzymie jądra koguta były uważane za afrodyzjak wzmacniający doznania miłosne.
Symbol koguta ma wiele magicznych znaczeń w starożytnej i nowożytnej kulturze i na pewno powróci na strony tego bloga.
A teraz drogie Panie i Panowie proponuje rosół lub chociaż dobrą kawę z kubka z kogutkiem :)
No comments:
Post a Comment